• 0800 215 486
 • Пн. - Пт.: 08.00 - 18.00 Сб.: 10.00-17.00

Чим загрожує видалення жовчного міхура

Видалення жовчного міхура або холецистектомія — це вимушений захід, до якого вдаються при хронічному холециститі, жовчнокам'яній хворобі та високому ризику виникнення ускладнень (запалення та закупорка жовчовивідних проток, гангрена тканин).

Жовчний міхур видаляють у тому випадку, якщо орган втрачає функціональність, а каміння може завдати істотної шкоди здоров'ю. Руйнувати їх механічним шляхом або лікарськими препаратами здебільшого немає сенсу — конкременти через якийсь час утворюються знову.

Якщо на холецистектомії наполягає лікар, варто прислухатися до фахівця. Хід операції залежить переважно від хірурга, але протягом подальшого відновлювального періоду дуже впливає сам пацієнт. Тому рекомендується до хірургічного втручання докладно вивчити можливі ризики та способи їхньої мінімізації, у тому числі за допомогою дієти.

Чи небезпечна холецистектомія

Будь-яка операція небезпечна, але небезпечніше жити з жовчним міхуром, заповненим камінням. Холецистектомія переноситься здебільшого легко, особливо якщо хірургічне втручання заплановане та його проводять за допомогою лапароскопічного доступу.

Ускладнення холецистектомії виникають досить рідко. Вони можуть з'являтися під час операції, у ранньому післяопераційному періоді або на етапі відновлення.

Можливі ускладнення:

 • кровотеча;
 • тромбоемболія легеневої артерії;
 • ушкодження жовчних проток та їх запалення (холангіт);
 • постхолецистектомічний синдром (ПХЕС);
 • дисфункція сфінктера Одді;
 • порушення пасажу жовчі;
 • післяопераційна діарея.

Ризик появи гострих ускладнень у ході операції вищий у людей, які мають тяжкі хронічні захворювання, порушення згортання крові, схильність до тромбозу. До хірургічного втручання пацієнт проходить обстеження, що допомагає виявити потенційно небезпечні стани. Велике значення у плані профілактики ускладнень відіграє досвід лікаря та якість використовуваного обладнання.

Віддалені наслідки холецистектомії

Пацієнти бояться саме віддалених наслідків операції та не знають, як вони житимуть без жовчного міхура далі. Не завжди людина має доступ до достовірної інформації і починає вірити в міфи про холецистектомію. Поширеною помилкою є те, що після видалення жовчного міхура доведеться все життя дотримуватися строгої дієти, і будь-яке, навіть незначне послаблення в режимі харчування, буде закінчуватися сильними болями і неконтрольованою діареєю. Так, епізодично такі наслідки можливі в ранньому післяопераційному періоді, але організм швидко перебудовується на новий режим роботи, і потреба у строгих харчових обмеженнях з часом відпадає.

І діарея, і больовий постхолецистектомічний синдром відносяться до віддалених наслідків холецистектомії. Але при дотриманні правильної дієти з поступовим включенням раніше заборонених продуктів і помірними обмеженнями в харчуванні через 1-1,5 місяці дискомфортні відчуття в області правого підребер'я зникають. У цьому періоді фахівці рекомендують приймати анальгетики, проводять замісну терапію ферментами.

Після видалення жовчного міхура відбувається тимчасове посилення тонусу сфінктера Одді. Це може призводити до його дисфункції та появи болю в області правого підребер'я, запалення жовчних проток.

У перші місяці після операції, поки що не почали діяти компенсаторні механізми, відбувається безконтрольне надходження жовчі до просвіту кишечника. Це може викликати подразнення стінок, порушувати нормальну мікрофлору. У багатьох пацієнтів, які перенесли холецистектомію, якийсь час після видалення жовчного міхура спостерігаються ознаки коліту, ентериту. На тлі тимчасово прогресуючого ПХЕС з'являються нудота, тупі болі у сфері правого підребер'я, може жовтіти шкіра. Також спостерігається схильність до метеоризму та болів у животі. Але в більшості випадків ці скарги проходять протягом 2-3 місяців після холецистектомії – за умови дотримання дієти та застосування призначених лікарем лікарських препаратів.

Що відбувається після видалення жовчного міхура

Щоб зрозуміти причину віддалених наслідків холецистектомії, необхідно зрозуміти, як працює травна система без жовчного міхура. Цей орган відіграє роль резервуара для збирання та короткочасного зберігання жовчі. Вона в жовчному міхурі набирала необхідний ступінь концентрації і порціями викидалася в дванадцятипалу кишку в момент вживання їжі.

Після видалення жовчного міхура порушується процес жовчного пасажу. Жовч тепер починає постійно стікати жовчними протоками, розмір яких зазвичай значно збільшується. Це важливий компенсаторний механізм. Загальна жовчна протока поступово бере на себе роль віддаленого резервуара - жовчного міхура. Таким чином, організм адаптує роботу всієї травної системи.

Скільки болить місце в області віддаленого жовчного міхура

Післяопераційні болі купірують анальгетиками. Дискомфортні відчуття зазвичай зберігаються протягом 1,5 місяців, але буває складно їх відрізнити від проявів постхолецистектомічного синдрому або хвороб інших органів шлунково-кишкового тракту.

Важливо ще на ранньому післяопераційному етапі практикувати помірні фізичні навантаження та раннє розширення режиму харчування:

 • через 2 години після лапароскопічної холецистектомії вже можна згинати та розгинати кінцівки, перевертатися на лівий бік;
 • через 14-24 години дозволяється сидіти, опустивши ноги з кушетки, проводити легку дихальну гімнастику з метою попередження ускладнень з боку дихальної та серцево-судинної систем;
 • через день після операції можна проводити легкий масаж грудної клітки;
 • через 20-22 години необхідно пити мінеральну воду без газу, настій шипшини без цукру;
 • через 36 годин можна вживати кисіль із сухофруктів без цукру, неміцний чай, кефір по 100 мл кожні 3 години.

Дієту розширюють вже через 3-4 дні після видалення жовчного міхура. Правильно підібране меню дозволяє уникнути інтенсивного болю, нудоти, блювання, застою жовчі в протоках і скорочує ризик їх запалення. Помірні фізичні навантаження необхідні всій системі травлення. Вони підтримують її тонус, запобігають небажаним застійним явищам.

Важливо харчуватися подрібнено, але досить часто (6-8 разів на день), не перевищуючи разовий обсяг їжі в 200 мл. Їсти можна практично все те, що і звичайній людині, уникаючи надмірно жирних та смажених страв, а також переїдання. Готувати рекомендується на пару.

Харчування як міра профілактики ускладнень після холецистектомії

Поширеною помилкою людей, які перенесли холецистектомію, є заборона на багато страв. Саме це жорстке обмеження і призводить в майбутньому до того, що при спробі з'їсти навіть трохи жирний продукт починається діарея, з'являються болючі напади.

Дієта після холецистектомії передбачає різноманітне харчування з мінімальною кількістю обмежень. Якщо не давати своєму організму перебудовуватися на роботу без жовчного міхура, то в майбутньому навіть невеликі послаблення можуть призводити до ускладнень.

Тому досвідчені фахівці рекомендують вже через 1-1,5 місяці після холецистектомії починати харчуватися звично і вживати різні продукти. Виключати з раціону варто лише надмірно жирні та дратівливу слизову оболонку ШКТ страви.

Додати коментар

Контакти

0800 215 486

м. Київ, Харківське шосе 121, 1-й поверх, кабінет 103

Години роботи

 • Пн. — Пт.:
 • 08.00 — 18.00
 • Сб.: 10.00 — 17.00
 • Нд.: Закрито
 • 0800 215 486
 • Пн. - Пт.: 08.00 - 18.00 Сб.: 10.00-17.00